O NAS

Sekcja Turystyki Motocyklowej Lok Wielichowo prężnie działa od prawie 15 lat. Naszym celem jest popularyzacja turystyki motocyklowej. Organizujemy wiele wypraw turystycznych po Polsce i Europie.

Łączy nas nie tylko pasja do motoryzacji, ale dociekliwość historyczna i miłość do przyrody. Dlatego wyprawy, wyprawami, ale tą pasję i energię musieliśmy wykorzystać do czegoś więcej. 

To troska o miejsca historycznie ważne dla środowiska lokalnego przekuła się na ideę odrestaurowania zrujnowanego budynku ponad 100 letniej kolejki wąskotorowej w Wielichowie i zaadaptowania go na naszą siedzibę. Budynek był w stanie ruiny, z walącym się dachem i wrastającymi roślinami wewnątrz. Mając wsparcie władz miejskich Śmigla i Wielichowa, podjęliśmy trud  ratowania zrujnowanego budynku i rozpoczęliśmy prace:

  • uporządkowanie z nieczystości i zbędnej roślinności 2,5 ha terenu, częściowe odkopanie zupełnie niewidocznego pasa torów kolejowych, wyremontowanie zwrotnicy torowej i oczyszczenie wybrukowanej drogi dojazdowej, zamontowanie szlabanu i okiennic, a także odrestaurowanie starych okien, wyremontowanie dachu mniejszego budynku, a wewnątrz niego odbudowanie zabytkowego stropu, zerwanie starej podłogi i przygotowanie nawierzchni pod budowę nowej, zerwanie starych tynków ze ścian, poprowadzenie instalacji elektrycznej, alarmowej i kanalizacyjnej, wyremontowanie studni.

W efekcie wstępnych prac w grudniu 2013 roku podpisaliśmy z Urzędem Miasta i Gminy Śmigiel umowę w sprawie użyczenia budynku dworca kolejki wąskotorowej w Wielichowie.

Na przełomie marca i kwietnia 2014 roku otrzymaliśmy pomoc finansową od Rady Miasta i Gminy Wielichowo. Posiadając odpowiednie środki finansowe kontynuowaliśmy remont obiektu:

  • odremontowanie dachu wraz z opierzeniami i nowymi rynnami, ocieplenie i wytynkowanie wnętrza, zbudowanie drewnianej antresoli i wiodących do niej metalowych schodów, zrekonstruowanie metalowego okna w szczycie budynku, oraz zainstalowanie nowych drzwi okiennych na bocznej ścianie, zamontowanie po części drewnianej i ceglastej podłogi, zbudowanie kominka i  barku, wyremontowanie bramy przesuwnej między rampą, a głównym pomieszczeniem, wybudowanie tarasu z drewnianymi balustradami, zamontowanie stylowej metalowej lokomotywy spełniającej funkcję „witacza” podróżujących do Wielichowa od strony Ziemina, wyremontowanie semafora i drezyny, gromadzenie pamiątek historycznych z zakresu motocyklizmu i kolejnictwa, które eksponowane są wyremontowanym budynku.

Siedziba piękniała, a w remont budynku kolejki wąskotorowej włączyli się społecznie również przedsiębiorcy Wielichowa. Wsparcie uzyskaliśmy od firm: UBOJNIA DROBIU Wielichowo – Leszek i Jerzy Smolarek, GOSPODARSTWO ROLNE – Zbigniew Smolarek Wielichowo, ZAKŁAD ZDUŃSKI I GLAZURNICZY Wielichowo – Ryszard Krajewski, ZAKŁAD STOLARSKI Wielichowo – Jerzy Gracz , ZAKŁAD STOLARSKI Wielichowo -Paweł Gracz, ZAKŁAD STOLARSKI Wielichowo – Adam Hofman, USŁUGOWY ZAKŁAD BETONIARSKI Wielichowo – Jarosław Skrzypczak.

Jednak większość prac wykonaliśmy całkowicie społecznie, wykorzystując umiejętności i talenty członków naszej organizacji.

Dzięki naszej pomysłowości, uporowi i pracowitości 11 kwietnia 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie Moto-Stacji, nowej siedziby LOK Wielichowo, a Miasto i Gmina zyskała obiekt, który cieszy oko mieszkańców, turystów
i gości, wjeżdżających do Wielichowa drogą od strony Ziemina. Miejsce zupełnie zapomniane, skazane na niepamięć odżyło i pełni zupełnie nowe funkcje w lokalnej społeczności. Jest to miejsce integracji mieszkańców, motocyklistów z Wielkopolski, a nawet z dalekich zakątków naszego kraju, a także edukacji, otwierając swoje drzwi dla ciekawych, chcących poznać naszą historię.

Od tej pory nasza druga wizytówka – corocznie organizowany Motopiknik – zaczął odbywać się na terenie Moto-Stacji. Motopiknik to impreza wyjątkowa, która nie tylko integruje środowisko motocyklowe, ale i lokalne i przede wszystkim promuje wartości krajoznawczo-turystyczne naszej ziemi wielichowskiej.

Współpracujemy z różnymi instytucjami. M.in. z Urzędem Miejskim i Centrum Kultury w Wielichowie, z Komendą Powiatową Policji w Grodzisku Wielkopolskim, z galerią MAGIEL w Wielichowie i dr Dawidem Szafrańskim, ze Szkołą Podstawową im. Polskich Noblistów w Wielichowie.

W marcu 2016 roku za prowadzoną działalność  otrzymaliśmy ogromne wyróżnienie – tytuł „Człowieka Roku 2015 Grodzisk Wielkopolski/Nowy Tomyśl” w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego.

Nasze KONIE...

Nasi Przyjaciele

Sponsorzy